



| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 160 V |
| Length | 3 mm |
| Width | 1.68 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Height | 1.12 mm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | NPN |
| Contact Plating | Tin |
| Frequency | 300 MHz |
| Number of Elements | 2 |
| Current Rating | 600 mA |
| Max Power Dissipation | 700 mW |
| Power Dissipation | 700 mW |
| Max Collector Current | 600 mA |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 160 V |
| Transition Frequency | 300 MHz |
| Element Configuration | Dual |
| Max Frequency | 300 MHz |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 160 V |
| Max Breakdown Voltage | 160 V |
| Gain Bandwidth Product | 300 MHz |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 180 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 150 mV |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 6 V |
| hFE Min | 80 |
| Schedule B | 8541290080 |
| Max Cutoff Collector Current | 50 nA |
| Transistor Type | NPN |
Stock: 55
Distributors
pcbx
Unit Price$0.43018
Ext.Price$0.43018
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.43018 | $0.43018 |
| 10 | $0.33926 | $3.39260 |
| 25 | $0.30870 | $7.71750 |
| 50 | $0.28090 | $14.04500 |
| 100 | $0.25560 | $25.56000 |
| 300 | $0.24464 | $73.39200 |
| 500 | $0.23416 | $117.08000 |
| 1000 | $0.22038 | $220.38000 |
